Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
 
 

Projekt „Dotknąć integracji” stworzyła niepełnosprawna młodzież Stowarzyszenia Nadzieja - inicjatorzy powstałego w fazie przygotowawczej projektu - Koła Absolwenta SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Realizowany będzie od września 2011 do lutego 2012 roku. Celem projektu jest wsparcie społecznej i zawodowej rehabilitacji oraz integracja poprzez sport młodzieży z niepełnosprawnością wzrokową z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. Pozwoli on także ukazać problemy, z jakimi borykają się niewidomi i słabowidzący w swym otoczeniu.

Liczba uczestników, to około 150 osób: młodych ludzi, ich przyjaciół, instruktorów i gości. Comiesięczne „Weekendy integracji” łączyć będą aktywne formy spędzania czasu wolnego z konferencjami, warsztatami i dyskusjami. Wszystko po to, by dbać o wspólną przyszłość i budować dobrze funkcjonujące społeczeństwo.

Zorganizujemy integracyjny spływ kajakowy połączony z piknikiem, na którym opracujemy postulaty dotyczące idei budowania zintegrowanego społeczeństwa europejskiego. Rozegramy turniej goalball, utworzymy mini kino z audiodeskrypcją, chcąc zwrócić uwagę na potrzebę włączenia tego typu produkcji do oferty kinowej miasta. Bawiąc się na ściankach wspinaczkowych, symbolicznie na ich szczycie umieścimy nasze  postulaty. Akcję połączymy z instruktarzem pierwszej pomocy i lokalną inicjatywą: „Nie bój się! Pomóż niewidomemu”. Zorganizujemy również konferencja dotyczącą sprzętu dla osób z dysfunkcją wzroku, wygłosimy prelekcje o sytuacji osób z niepełnosprawnością w UE oraz przeprowadzimy quiz wiedzy o integracji europejskiej i integracyjne zawody w ergo wiosłach. Projekt zakończy wspólny kulig, oraz dyskusję podsumowującą naszą półroczną pracę.

Ideę propagować będziemy w mediach, na naszej stronie, a także na ulotkach i plakatach. Zwieńczeniem inicjatywy będzie powstanie Centrum Wolontariatu dla Osób z Niepełnosprawnością Wzrokową. Celem upowszechnienia i wykorzystania rezultatów zorganizujemy wystawę i wydamy folder.